Публічний звіт голови Дністровської районної державної адміністрації за 2024 рік
Публічний звіт
голови Дністровської районної державної адміністрації про підсумки діяльності районної державної адміністрації за 2024 рік
Дністровська районна державна (військова) адміністрація Чернівецької області в межах повноважень, передбачених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», здійснює виконавчу владу на території Дністровського району, а також реалізує повноваження, делеговані їй Дністровською районною радою.
На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку відповідно до Указу Президента України № 68/2022 від 24 лютого 2022 року «Про утворення військових адміністрацій» Дністровська районна державна адміністрація Чернівецької області набула статусу районної військової адміністрації.
У 2024 році робота райдержадміністрації спрямовувалась на забезпечення збалансованого та стабільного соціально-економічного функціонування району на основі раціонального та ефективного використання наявних природних, трудових та фінансових ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності громад та військових формувань ЗСУ, соціального захисту населення та внутрішньо переміщених осіб, а також на реалізацію державної політики у сфері територіальної оборони, цивільного захисту, захисту критичної інфраструктури, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Соціально-економічний розвиток
Стратегія розвитку – основа для успішного функціонування громад, ефективного використання ресурсів, залучення інвестицій і сталого зростання.
Вона визначає напрямок, в якому громада має розвиватися, допомагає чітко визначити цілі та пріоритети для досягнення соціального, економічного та культурного зростання, створює основу для узгоджувального діалогу та співпраці між різними громадськими організаціями, бізнесом, місцевою владою та іншими зацікавленими сторонами.
У 2024 році Дністровською районною державною (військовою) адміністрацією розроблено та затверджено План економічного та соціального розвитку Дністровського району на 2024-2025 роки, який розроблявся відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного та соціального розвитку України», постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетної декларації та державного бюджету» (із змінами), з метою забезпечення виконання Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2027 року.
У Плані вказані заходи, які необхідно реалізувати в 2024- 2025 роках для досягнення поставленої мети, а також включено перелік інвестиційних проектів, які спрямовані на покращення якості послуг територіальних громад району та пропонуються до фінансування за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, міжнародної технічної допомоги, місцевих бюджетів, інших джерел фінансування у 2024 -2027 роках.
План розроблений на основі пропозицій структурних підрозділів Дністровської РДА, з використанням аналітичних матеріалів та оперативних даних щодо розвитку громад в 2022-2023 роках та прогнозних тенденцій на 2024 рік, а також з урахуванням фінансових можливостей.
Метою Плану є:
- забезпечення стабільної роботи господарського комплексу, інфраструктури та соціальної сфери району в умовах воєнного стану;
- всебічна підтримка Збройних Сил України та регіонів, найбільш постраждалих внаслідок агресії російської федерації;
- сприяння територіальним громадам району у вирішенні їх нагальних проблем; створення передумов для прискореного післявоєнного інноваційного розвитку регіону, зокрема шляхом забезпечення сприятливих умов для ведення бізнесу та залучення інвестицій, а також організації якісної підготовки кадрів.
Реалізація Плану дасть можливість підвищити конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість економіки району, створити сприятливі умови для підвищення ділової активності суб’єктів господарювання, збільшення бюджетних надходжень та доходів населення, розвитку соціальної інфраструктури, вирішення екологічних проблем громад.
Хочеться відмітити, що голови територіальних громад району та представників місцевого бізнесу долучилися до обговорення Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2027 року.
На зустрічі, за участю директора Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОВА Валентина ДУНАЄВСЬКОГО був презентований та обговорений доопрацьований проєкт оновленої Стратегії розвитку Чернівецької області на період до 2027 року, пропозиції від територіальних громад до проєкту Плану заходів з реалізації у 2024-2027 роках обласної Стратегії розвитку, а також було представлено державні, регіональні та міжнародні програми фінансової підтримки суб’єктів господарювання.
Крім того, відрадно, що незважаючи на несприятливі умови для роботи підприємств, основні бюджетоутворюючі підприємства району у 2024 році, як і у 2023 році, працювали відповідно до кон’юнктури ринку та реалізували заходи для збільшення обсягів виробництва продукції.
На території району протягом звітного року не було закрито жодного підприємства. У діючих підприємств відсутня заборгованість з виплати заробітної плати.
Сільське господарство
Провідною галуззю економіки району було і залишається сільське господарство.
Земельний фонд району складає - 185,74 тис. га., з них 129,08 тис.га - сільськогосподарські угіддя.
На території району діють 71 сільськогосподарське підприємство, 232 – фермерських господарства, 100 підприємств іншої організаційно-правової форми власності. Діяльність агропромислових підприємств району спрямована на вирощування сільськогосподарських культур, активно розвивалося садівництво, овочівництво, вирощування ягід.
Керівництвом районної державної (військової) адміністрації проводилися зустрічі з представниками сільськогосподарських підприємств району з метою вивчення найбільш гострих проблем, які постають перед аграріями району.
У липні 2024 року за ініціативи Дністровської районної військової адміністрації на базі Дністровської філії Чернівецького обласного центру зайнятості селища Кельменці відбувся міні-ярмарок вакансій в аграрному секторі, де були озвучені пропозиції та можливості працевлаштування у аграрному секторі Дністровського району.
У заході взяли участь роботодавці у сфері аграрного бізнесу Кельменецької та Лівинецької громад, безробітні – учасники бойових дій.
Промисловість
Сьогодні економіка держави без перебільшення є «другим фронтом». Від стабільної роботи підприємств та установ залежить не тільки обороноздатність держави, а й забезпечення мешканців району роботою.
Основу галузевої структури промисловості району становлять: енергетична, харчова, деревообробна, металообробна, легка промисловості, виробництво машин та устаткування, збирання, очищення, розподілення води, поліграфічна та переробна галузі, добування будівельного каменю, вапняку і піску.
На території Дністровського району промисловий комплекс представляють 25 підприємств основного кола. Найбільші з них:
філія «Дирекція з будівництва «Дністровська ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»;
філія «Дністровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»;
ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС»;
ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№67)»;
ТОВ «Інтерджус Буковини»;
ТОВ «Вороновицький щебеневий кар'єр»;
ПП «Агро-Вест-Ком»;
ПП «Буковинські традиції»;
ТОВ "Мамалигівський гіпсовий завод".
Проводилася робота з розміщення та донесення до представників бізнесу корисної інформації стосовно підтримки та стимулювання підприємницької діяльності. Здійснювалося підвищення поінформованості бізнесу щодо доступу до фінансових ресурсів, технологій, ринків, механізму пошуку партнерів. На сайті районної державної (військової) адміністрації постійно оновлювався дайджест грантових можливостей.
У зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану в Україні багато підприємств змушені були релокувати свій бізнес на Буковину.
В 2024 році на території Дністровського району продовжили свою діяльність релоковані підприємства:
- ТОВ «Еліксель Ентерпрайз» – виробництво інших виробів із пластмас;
- Майстерня «Мадера» – виробник крафтових сувенірів та розвивальних іграшок для дітей;
- ТОВ «Юкрейн Байсикл» – виробництво велосипедів, дитячих та інвалідних колясок;
- ПП «Українські конкурентоспроможні технології» – основна діяльність пов’язана з виробництвом гідравлічного та пневматичного устаткування;
- ПРАТ «Укргідропроект» (частково) – спеціалізується на енергетиці.
За ініціативи і сприяння Дністровської районної державної (військової) адміністрації від Міністерства економіки України отримано перелік підприємств, які мають бажання релокуватися, та умови розгортання виробництва. Райдержадміністрацією проводився пошук виробничих площ, які відповідають переліченим вимогам, на жаль, такі площі відсутні.
Бюджет і фінанси
В результаті внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства, в зв'язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи, і, як наслідок - передачі фінансових ресурсів на територіальні громади, фінансова забезпеченість районного бюджету суттєво зменшилась.
Дохідна частина бюджету Дністровського району на 2024 рік розраховувалась відповідно до законів України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (щодо реформи бюджетних відносин) та на підставі норм чинного Податкового і Бюджетного кодексів України та інших законодавчих актів.
За 2024 рік до районного бюджету без урахування міжбюджетних трансфертів разом по загальному і спеціальному фондах надійшло 68 122 гривень, що становить 107,5% до уточнених показників на 2024 рік, це на 61 369 гривень більше в порівнянні з 2023 роком.
До загального фонду районного бюджету без урахування міжбюджетних трансфертів надійшло 68 122 гривні при уточненому плані 63 369 гривні, що становить 107,5% до уточнених планових показників на звітний період, що на 61 369 гривень більше аналогічного періоду попереднього року з них:
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності склав 100%, надійшло 340 грн. із запланованих 340 грн.;
- інших надходжень надійшло 68122 гривень, що становить 107,5% до уточнених показників 63 029 гривень. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 61 458 гривень. Надходження були наявні в результаті заходів, здійснених Ліквідаційною комісією з припинення діяльності відділу освіти Кельменецької РДА (як стягувач у виконавчому провадженні на загальну суму 67 782 гривень).
Річні планові показники загального фонду районного бюджету виконані в повному обсязі (план 63 369 гривні, факт 68 122 гривень).
По спеціальному фонду планові та фактичні показники відсутні.
Видаткова частина районного бюджету за 2024 рік склала 3 523 009 грн.
Фінансування видатків здійснювалося відповідно до затверджених бюджетних призначень, з урахуванням пропозицій головних розпорядників коштів районного бюджету.
По загальному фонду проведено видатків на суму 1 761 855 гривень, що становить 99,9% до уточнених призначень звітного періоду.
За економічною структурою витрат загального фонду бюджету основна частина бюджетних коштів направлялася на виплату заробітної плати та 63,5% від загальної суми проведених видатків на оплату за спожиті бюджетними установами енергоносії та комунальні послуги – 250 000 гривень при плані 250 000 гривень, інші видатки – 11 895 гривень при плані 11 895 гривень, що становить 100%.
Всього на захищені статті протягом 2024 року спрямовано видатків на суму 1 699 404 гривні, що становить 99,3% від загальної суми видатків.
У звітному періоді у повному обсязі профінансовано видатки на виплату заробітної плати, нарахувань на неї, оплату енергоносіїв, проведення інших видатків, необхідних для повноцінного функціонування. Недофінансування чи перевитрати за захищеними та першочерговими статями видатків районного бюджету відсутні.
Капітальні видатки з коштів загального фонду не проводились.
Видатки спеціального фонду склали 1 761 155 гривень – 98,8% до уточнених призначень звітного періоду. Проводились за рахунок використання коштів, направлених із загального фонду, що надійшли як міжбюджетні трансферти – субвенції з обласного бюджету у сумі 1 781 767 гривень .
Протягом 2024 року кошти резервного фонду не використовувалися.
Видаткова частина районного бюджету за 12 місяців 2024 року виконувалась по загальному фонду за рахунок надходжень районного бюджету, використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення окремих видатків районних рад, спрямованих на виконання їх повноважень, іншої субвенції, по спецфонду за рахунок використання коштів, направлених із загального фонду, що надійшли як міжбюджетні трансферти – субвенції з обласного бюджету у сумі 1 781 767 гривень.
Районною державною (військовою) адміністрацією вживалися заходи щодо зменшення заборгованості попередніх років зі сплати підприємствами єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Впродовж 2024 року, з метою забезпечення своєчасної виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, здійснювався аналіз інформацій та запитів, наданих Головним управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та Головним управлінням статистики в Чернівецькій області, зокрема здійснювався щомісячний моніторинг та перебувала на постійному на контролі динаміка заборгованості з платежів до бюджету Пенсійного фонду, боргу страхувальників з єдиного соціального внеску та заборгованостей із виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях всіх форм господарювання, що розміщені на території Дністровського району. На їх основі та в результаті моніторингових даних проведено 5 засідань районної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на які запрошувалися боржники зі сплати єдиного соціального внеску для обговорення заходів щодо погашення існуючої заборгованості та недопущення її зростання в майбутньому, та з платежів до бюджету Пенсійного фонду України та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
За результатами роботи Комісії, в межах повноважень, формувались запити до територіальних громад щодо посилення роз’яснювальної роботи з метою погашення наявних заборгованостей, застосовувалась практика проведення особистих співбесід з керівниками підприємств боржників із заробітної плати, боржників з платежів до бюджету Пенсійного фонду та боржників зі сплати ЄСВ.
Прозорість і підзвітність
В умовах сьогодення надзвичайно важливим є формування прозорості, ефективності, доброчесності та у рамках чинного законодавства використання бюджетних коштів. З метою аналізу та контролю за належним використанням бюджетних коштів усіх рівнів, недопущення корупційних проявів, випадків нецільового використання бюджетних коштів, зловживання у фінансуванні чи проведені закупівель при Дністровській районній державній адміністрації створено робочу групу «Прозорість і підзвітність».
Членами групи здійснювався відбір, обробка та систематизація даних виконання дохідної та напрямків використання видаткової частин місцевих бюджетів, проведених бюджетних закупівель органами державної влади та місцевого самоврядування, державними та комунальними установами, недопущення спрямування та використання коштів на некритичні витрати, які не є першочерговими.
У період дії воєнного стану одним з пріоритетних є напрямок використання бюджетних коштів на покриття видатків для забезпечення потреб обороноздатності країни. У 2024 році обсяг таких видатків, спрямованих громадами Дністровського району, становить 37 365 900 гривень.
Зокрема, з бюджетів громад :
надано субвенцій державному бюджету на суму 14 043 900 гривень, кошти яких направлено на заходи з тероборони та підтримку ЗСУ – 9 982 600 гривень, на інші сили безпеки – 4 061 300 гривень;
профінансовано заходи з територіальної оборони на суму 6 110 300 гривень, в тому числі забезпечення паливно-мастильними матеріалами – 781 200 гривень, матеріальні цінності та інші видатки – 5 329 100 гривень;
профінансовано видатки по підтримці військовослужбовців та їх сімей, ВПО та інше в розмірі 17 211 700 гривень, з них на надання матеріальної допомоги військовослужбовцям та їх сім’ям – 8 279 100 гривень, підтримку ВПО – 2 516 900 гривень, харчування військовослужбовців та їх дітей за рішенням місцевих рад 3 428 700 гривень, встановлення пам’ятників та пам’ятних знаків – 1 637 гривень, інші витрати (в т.ч. субвенція обласному військовому госпіталю) – 1 350 гривень.
Житлово-комунальне господарство
Із року в рік райдержадміністрацією спільно з громадами основна увага в галузі житлово-комунального господарства приділяється питанням по підготовці та належному проходженню опалювального сезону, поводженню з твердими побутовими відходами, благоустрою населених пунктів. Не був винятком і 2024 рік. Навіть в умовах воєнного стану основним завданням впродовж звітного року залишалося недопущення зниження рівня якості та своєчасності надання житлово-комунальних послуг. Зазвичай опалювальний сезон закінчується 15 квітня, але у 2024 році, з огляду на плюсову температуру, 25 березня 2024 року прийнято розпорядження районної державної адміністрації «Про прийняття рішень щодо закінчня опалювального сезону 2023/2024 років у населених пунктах району».
Попри енергетичні виклики та загрози, опалювальний сезон 2023/2024 року ми пройшли успішно
Загалом по району до роботи в осінньо-зимовий період було підготовлено 113 об’єктів соціально-культурного призначення (з них 89 дошкільних навчальних закладів та закладів освіти, 24 заклади охорони здоров’я). До опалювального сезону було підготовлено та підключено 126 котелень, з них 80 як джерело енергії використовують природний газ, 25 – тверде паливо, 13 – електроенергію, 8 – комбінованого типу (газ/тверде паливо).
З травня 2024 року на контролі у райдержадміністрації перебувало питання підготовки житлово-комунального господарства в громадах району до опалювального періоду 2024-2025 років, проводився постійний моніторинг стану готовності відповідних установ до опалювального періоду, а також збір інформації щодо створення резервних запасів палива, матеріалів, обладнання, пересувних модульних котелень, поновлено інформацію про наявні генератори, щодо забезпечення резерву палива для роботи автономних джерел.
В жовтні 2024 року територіальними громадами району прийнято рішення про початок опалювального періоду 2024/2025 років в залежності від температури навколишнього середовища.
Болючим питанням для всіх громад району було і залишається стан доріг.
Районною державною (військовою) адміністрацією неодноразово проводилися наради з головами територіальних громад району, керівниками філій «Кельменецький райавтодор», «Хотинський райавтодор», «Сокирянський райавтодор», представниками підрядної організації «БМБУД», на яких
розглядалися питання експлуатаційного утримання доріг, ситуацію з наявністю
підсипних матеріалів та необхідної техніки для зимового утримання доріг. Особлива увага акцентувалася на утриманні доріг загального користування місцевого значення та під’їзних доріг до населених пунктів. Надано відповідні доручення та рекомендації для покращення стану справ.
Благоустрій
Протягом 2024 року у районі не залишились поза увагою покращення благоустрою, проведення щорічних акцій упорядкування, санітарної очистки та благоустрою.
Сектором регіонального розвитку, інфраструктури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації здійснювався моніторинг проведення заходів по благоустрою на території району.
У 2024 році до проведення щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» та «Дня довкілля» активно долучилися всі громади Дністровського району.
Так в квітні звітного року у всіх населених пунктах району проведені весняні заходи з благоустрою. Спільними зусиллями проведено цілий ряд заходів щодо покращення санітарного стану та озеленення населених пунктів. Ліквідовано несанкціоновані сміттєзвалища, прибрано та приведено у належний стан прибудинкові території, дитячі і спортивні майданчики. Також впорядковано кладовища, вулиці, тротуари.
Земельні відносини
Проводилася робота із реалізації повноважень у сфері земельних відносин. Зокрема, в 2024 році відновлено та переоформлено 191 сертифікат на право на земельну частку (пай), що на 42 сертифікати більше, ніж у 2023 році, з них:
- підготовлено та відновлено 62 втрачених сертифікати ( у 2023 – 42);
- переоформлено згідно свідоцтва на право на спадщину 129 сертифікатів (проти 108 у 2023 році)
Працівниками райдержадміністрації надавалися консультації суб'єктам господарювання щодо укладання (поновлення) договорів оренди землі, згідно Закону України «Про оренду землі», «Про аквакультуру» та Земельного кодексу України.
Екологія, туризм і рекреація
На території Дністровського району знаходяться:
- природоохоронна територія - Національний природний парк «Хотинський», створений у 2010 році для збереження природних та історично-культурних об’єктів у басейні Дністра. Адміністративний центр парку розташований у місті Хотин.
Майже вся територія, яка ввійшла до складу національного парку, – це крутий берег Дністра з каньйоном та урвищами, подекуди вкритий лісами.
Місцевість багата на малі печери й незвичайні карстові утворення. Неподалік села Гринячка розташований найвищий (
Одним із найпопулярніших туристичних об’єктів на території національного парку є Хотинська фортеця, що входить до списку 7 архітектурних чудес України. Тут щороку відбуваються культурні та історичні заходи, знімається кіно тощо.
У парку є кілька облаштованих туристичних маршрутів та екостежок.
Урочище «Веприк»
Свято-Миколаївський скельний чоловічий монастир «Галиця»
Водоспад «Шумило» - найбільший водоспад на Буковині.
- парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні – Хотинський парк
- заказник «Гриняцька стінка-1», «Гриняцька стінка-2», що входить до складу Хотинського національного природного парку
Заказники відрізняються геологічними та геоморфологічними утвореннями. Тут виявлено понад 10 печер природного та 15 печер штучного походження, з них місцеве населення добуває і випалює будівельне вапно. Довжина деяких підземних лабіринтів сягає кількох сотень метрів.
Заказник «Гриняцька стінка-1»
Заказник «Гриняцька стінка-2»
- Дендропарк, який налічує понад сто видів дерев та кущів, які занесені до Червоної книги. Наразі у дендропарку вже є більше тисячі рослин. Це не просто парк, це ціла екосистема з птахами, звірами, травами, квітами.
Родзинка дендропарку – лабіринт Соломона.
- лавандове поле – найбільше в Україні.
- ділянка конвалії.
На території району наявні джерела гідрокарбонатних, магнієво-кальцієвих тамагнієво-кальцієво-натрієвих мінеральних вод, які мають лікувальні властивості.
Одними із найбільш перспективних джерел надходження до місцевих бюджетів Дністровського району є туризм та рекреація.
Сталий розвиток сільських територій та підвищення їх спроможності можливо реалізувати шляхом збільшення кількості осередків сільського зеленого туризму. В цьому напрямку районна державна (військова) адміністрація активно співпрацювала з відповідними управліннями ОДА та Національним природним парком «Хотинський». Визначено місця для облаштування рекреаційних зон, кемпінгів, створювалися нові туристичні маршрути. До їх просування активно залучалися соціальні мережі.
Пункти незламності
Війна кидає всім нам нові виклики. Одним із таких викликів стали масовані бомбардування об’єктів енергетичної сфери, і, як наслідок, відключення електроенергії. З метою надання допомоги населенню у разі критичних проблем з енергетикою та опаленням владою ініційовано рішення про створення Пунктів незламності.
Впродовж 2024 року спільно з органами місцевого самоврядування проведено значну роботу щодо розгортання та забезпечення Пунктів незламності на території Дністровського району, за що висловлюю щиру подяку головам громад, керівництву райвідділу ДСНС та всім причетним.
Всі пункти розпочали свою роботу з 1 жовтня. В цілодобовому режимі на разі працює 12 Пунктів, всі інші – в робочий час, проте, під час надзвичайної ситуації, їх робота також буде організована цілодобово.
Щодо матеріально-технічного забезпечення, то станом на кінець 2024 року генераторами забезпечено 64 пункти, 1 (Дністровська районна державна (військова) адміністрація) – має альтернативне джерело живлення у вигляді сонячних батарей, інтернет зв’язком забезпечено всіх без винятку, з них 14 мають системи Старлінк, інші – оптоволоконний зв’язок.
І найголовніше – 54 Пункти незламності забезпечено засобами автономного опалення.
Цивільний захист, оборонна та мобілізаційна робота, покращення обороноздатності
У сфері цивільного захисту основна увага зосереджувалась на організації належного реагування на виникнення надзвичайних ситуацій, створенні районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Чернівецької області та адаптація до змін в законодавстві, які відбулися протягом минулого року.
Налагоджено стабільну роботу районної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі ТЕБ та НС) і комісії з питань евакуації. Всього в 2024 році проведено 7 засідань комісії ТЕБ та НС, на яких розглянуто всі питання річного плану роботи комісії. Зібрано всі вихідні дані та сформовано план евакуації населення Дністровського району.
Проведено значну роботу із організації функціонування спеціалізованих служб цивільного захисту району. Зокрема,
- актуалізовано відповідні розпорядчі документи щодо створення зазначених служб, до складу яких включено підприємства, установи і організації відповідного спрямування всіх територіальних громад, що дає можливість залучати сили та засоби з усього Дністровського району;
- розроблено і затверджено положення по кожній службі, проведено розрахунки сил та засобів;
- організовано нараду з керівниками зазначених служб, під час якої розроблено алгоритм подальших дій спеціалізованих служб під час виникнення надзвичайних ситуацій.
- проведено тактичні навчання з відпрацювання ситуацій що можуть відбутися під час проходження осінньо-зимового періоду.
Брали участь в ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що відбулися внаслідок падіння уламків ракет та БПЛА на території району.
Районною державною (військовою) адміністрацією організовано роботу консультаційного пункту, підготовлено інформаційні матеріали для населення, щодо порядку дій у зазначених випадках.
Організовано облік захисних споруд цивільного захисту. Зокрема, для більш оперативних розрахунків всі дані занесені до електронних таблиць, в яких накопичується вся інформація про стан цих споруд з відповідними картами їх місця знаходження. На території Дністровського району розташовано 312 протирадіаційних укриттів, 6 сховищ та 111 найпростіших укриттів. Загалом діючі укриття зможуть вмістити близько 64 тис. населення (75%) з 86 тис. осіб, що потребують укриття.
Слід зазначити, що вирішити питання збільшення кількості захисних споруд можливе за рахунок встановлення на облік найпростіших укриттів шляхом комісійного обстеження будівель та споруд, які мають відповідні характеристики.
Протягом 2024 року продовжувалася робота щодо встановлення балансоутримувачів захисних споруд. Значна увага приділялася забезпеченню доступності споруд під час повітряних тривог, особливо в нічний час. Для цього організовано групи у складі працівників поліції та ДСНС, ці групи працюють і на даний час.
Районною державною (військовою) адміністрацією спільно з представниками РТЦК та СП організовано і проведено кущові наради з головами громад та старостами, під час яких обговорювалися питання готовності до використання захисних споруд цивільного захисту, протирадіаційних укриттів, аналізувався стан виконання мобілізаційних заходів та організації і здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву.
В сфері мобілізаційної роботи спільно з територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, громадами району проводились мобілізаційні заходи людських та транспортних ресурсів. Всі зусилля районної державної (військової) адміністрації зосереджувалися на законності проведення таких заходів.
З метою впорядкування ведення обліку військовозобов’язаних райдержадміністрацією спільно з представниками РТЦК та СП здійснювалися виїзди в громади району для проведення перевірок стану ведення обліку військовозобов’язаних, надавалися необхідна методична та практична допомога.
Організовано бронювання працівників органів місцевого самоврядування, відповідно до постанов КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» та від 4 лютого 2015 р. № 45 «Про затвердження Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час».
Районною державною (військовою) адміністрацією здійснювалася координація роботи територіальних громад району щодо закупівлі необхідної техніки для створення мобільних вогневих груп ППО, цю роботу успішно завершено в минулому році.
Допомога Збройним Силам України
Волонтерська діяльність важлива і безкорислива. Справжню потужність, активність та впливовість волонтерського руху стала відчутною в останні роки. Волонтерська родина – це саме та сила, яка об’єднує та заохочує подавати руку ближньому і долучатися до спільної справи.
Протягом 2024 року за підтримки територіальних громад, підприємств, організацій та благодійників Дністровського району, неодноразово передавалися дрони, зарядні станції, транспортні засоби, продукти харчування, побутова техніка та багато інших необхідних речей для потреб Збройних Сил України.
Працівники Дністровської районної військової адміністрації долучилися до плетіння маскувальних сіток для наших захисників спільно з волонтерами Ініціативної групи «Кельменецька Ініціатива 60+» і «Фонду розвитку м. Лисичанська» які складаються переважно з ВПО.
Неодноразово здійснювалися поїздки на Схід до українських захисників, які перебувають на лінії фронту, зокрема до бійців 97-го та 94-го окремих батальйонів 107-ї окремої бригади територіальної оборони, 82-ї та 10-ї окремих десантно-штурмових бригад, 3-ї окремої штурмової бригади, ударного підрозділу «Булава» Окремої президентської бригади, де проходять службу саме жителі Дністровського району (сіл Бабин, Грушівці, Вартиківці, Михалкового, селища Кельменці, міст Сокиряни та Новодністровськ), з доставкою необхідної допомоги від Дністровського району.
Соціальна сфера
Соціальний захист населення
Соціальний захист населення – одна з головних функцій держави, яка здійснюється завжди і за будь-яких умов на користь одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, багатодітних, малозабезпечених сімей з дітьми, інших соціально незахищених громадян, які потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави. В умовах повномасштабної війни кількість громадян, яким потрібна допомога та соціальний захист від держави, значно зросла.
В районній державній (військовій) адміністрації дана функція покладена на управління соціального захисту населення, в штаті якого налічується 36 працівників, з віддаленими робочими місцями в містах Сокиряни та Хотин. Працівниками даного управління забезпечувалася реалізація державної політики в сфері соціального захисту шляхом виконання понад 10 різноманітних функцій делегованих державою.
Одним з основних завдань управління було і залишається соціальне забезпечення осіб з інвалідністю, одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, багатодітних, малозабезпечених сімей з дітьми, інших соціально незахищених громадян, які потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави, яке здійснювалося шляхом надання понад 30 видів соціальних допомог.
Станом на 31 грудня 2024 в управлінні перебувало на обліку 8590 одержувачів державних соціальних допомог, що на 539 осіб менше, ніж в 2023 році. Державну допомогу сім’ям з дітьми в 2024 році отримувала 2430 осіб, що на 141 особу менше, ніж у 2023 році. Відповідна допомога виплачувалась: 1922 особам з інвалідністю дитинства, 2039 особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю. Детально з всіма видами виплачених допомог можна ознайомитися в таблиці на сайті райдержадміністрації та в наведеній на слайді діаграмі.
Всього за 2024 рік нараховано і виплачено державних допомог на загальну суму 270 млн. 8 тис. 84 грн., що на 5 млн. 286 тис. 225 грн. менше, ніж у 2023 році.
Зменшення чисельності одержувачів окремих видів державних соціальних допомог, відповідно і сум виплат прямо пов’язане із збройною агресією російської федерації проти України, оскільки чимала кількість сімей виїхала за межі держави, а також із змінами до чинного законодавства в частині звуження права на отримання таких допомог.
У 2024 році до програмного забезпечення «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» внесено 434 особових справи та нараховано і виплачено вказаної допомоги на загальну суму 3 млн. 344 тис. 916 грн., у 2023 році – на суму 3 млн. 591 тис. 819 грн.,
Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації підготовлено та направлено на розгляд обласної військової адміністрації 13 комплектів документів для представлення до відзначення державною нагородою «Мати-героїня».
Одним із основних завдань від початку війни є прийом внутрішньо переміщених осіб, які вимушено переселені із областей України, де проводяться бойові дії. Станом на 31.12.2024 безпосередньо працівниками управління прийнято 3566 внутрішньо переміщених осіб, яким, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», видані відповідні довідки про взяття на облік як ВПО. Від початку війни в районі на обліку в єдиній базі ВПО перебувало 13357 осіб. Станом на 31.12.2024 в районі зареєстровано – 8331 осіб, яким виплачено допомогу на проживання на загальну суму 54 млн. 083 тис. 400 грн. ( 15504 виплати), у 2023 році на обліку перебувало 9333 осіб яким було призначено та виплачено допомогу на проживання на суму 123 млн. 979 тис. 600 грн.( 38372 виплати).
Станом на 31.12.2024 на обліку в управлінні перебуває 491 особа, постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, станом на 31.12.2023 перебувало 509 громадян вказаної категорії. За 2024 рік їм нараховано та виплачено компенсацій та допомог на загальну суму 1 млн. 242 тис. 589 грн., у 2023 році – 1 млн. 268 тис. 470 грн.
За звітний період до Централізованого банку даних з проблем інвалідності внесено інформацію про 435 осіб з інвалідністю (за 2023 рік – про 542 особи) щодо потреби у забезпеченні протезно-ортопедичними виробами, технічними засобами реабілітації, індивідуальними програмами реабілітації осіб з інвалідністю - 843 особи проти 896 осіб у 2023 році.
Проводилась робота щодо організації реабілітації дітей з інвалідністю. У 2024 році пройшли реабілітацію 70 дітей.
З початку року видано:
Вид посвідчення |
Кількість виданих посвідчень станом на 31.12.2024 |
посвідчення особи з інвалідністю з дитинства та дитини з інвалідністю |
559 |
посвідчення батьків багатодітної сім’ї |
78 |
довідки батьків багатодітної сім’ї |
42 |
посвідчення дітей з багатодітної сім’ї |
354 |
довідки дітей з багатодітної сім’ї дітей з |
130 |
довідок особам з інвалідністю |
47 |
Працівниками управління до електронної системи «Реєстр посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї» внесено 1156 справ із 4569 осіб.
За звітний період видано 82 довідки учасникам АТО/ООС та членам їхніх сімей для отримання твердого палива по собівартості на опалювальний період 2023-2024 роки.
З початку опалювального періоду 2024-2025 роки видано 64 довідки учасникам АТО/ООС та членам їхніх сімей.
З метою надання гуманітарної, правової, психологічної допомоги найбільш вразливим категоріям громадян, на виконання розпорядження обласної військової адміністрації від 01.06.2023 № 419-р «Про утворення Координаційного центру підтримки цивільного населення при Чернівецькій обласній державній адміністрації», розпорядженням районної державної (військової) адміністрації від 07.06.2023 № 79, утворено Координаційний центр підтримки цивільного населення при Дністровській районній державній адміністрації.
Протягом 2024 року до Центру звернулася 971 особа. Серед осіб, які звернулися до Центру: 773 – особи з району (125 – члени сімей загиблих Захисників і Захисниць, 105 – особи з інвалідністю внаслідок війни, 306 – особи з інвалідністю загального захворювання, 77 – учасники бойових дій, 160 – багатодітні сім’ї, батьки дітей з інвалідністю) та 198 – внутрішньо переміщені особи із зони бойових дій.
Потреби, з якими звертались: 136 – отримання консультацій щодо отримання допомог та пільг, 592 – отримання статусу, 1 – консультація юриста, 243 – інші проблемні питання. Потребуючим надано 37 наборів з засобами гігієни.
У жовтні 2024 року в місті Новодністровськ відбувся «Ярмарок можливостей», який був організований Чернівецьким обласним центром зайнятості, Новодністровською міською радою та Дністровською районною державною адміністрацією.
В ярмарку взяли участь грантери Дністровського району, які скористалися урядовою програмою єРобота «Власна справа», отримали грант і, з допомогою держави, створили чи розширюють власну справу у різних сферах - заклади харчування, магазини, дитячі центри розвитку дитини.
Фахівцями офісу «Зроблено в Україні» надавалися консультації про програми підтримки бізнесу, фахівці служби зайнятості інформували про фінансові можливості для роботодавців, підтримку переміщених осіб, учасників бойових дій, актуальні вакансії області та України.
Ветеранська політика
Вагомою частиною соціальної сфери в Дністровському районі є впровадження ветеранської політики.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 702, 10 жовтня 2023 року розпорядженням районної державної адміністрації від 04.06.2024 №41 утворено самостійний структурний підрозділ з питань ветеранської політики, з вересня 2023 року зазначений структурний підрозділ був у складі управління соціального захисту населення районної державної адміністрації.
Протягом 2024 року встановлено статус та видано:
посвідчення «Член сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України – 134 особам;
посвідчення «Особа з інвалідністю внаслідок війни» – 62 особам;
нагрудний знак «Особа з інвалідністю внаслідок війни» – 52 особам.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Уккраїни від 02.08.2024 №881 «Деякі питання забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб», з метою здійснення заходів з підтримки ветерана війни, особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалого учасника Революції Гідності, члена сім’ї такої категорії осіб, члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і загиблої (померлої) Захисниці України та іншої демобілізованої особи під час їх реадаптації та реінтеграції в територіальних громадах вводилася посада фахівцями із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
Заходи з підтримки здійснюються фахівцями із супроводу шляхом забезпечення надання комплексної допомоги (комплексу дій) у різних сферах, зокрема сприяння організаційному вирішенню питань надання правової, соціальної, психологічної допомоги, публічних (електронних публічних), соціальних, медичних, реабілітаційних, освітніх та інших послуг, надання допомоги в оформленні документів щодо забезпечення житлом, земельними ділянками, з питань зайнятості, зокрема отримання грантової підтримки на розвиток підприємницьких ініціатив, надання допомоги з питань участі у спортивних змаганнях, у здійсненні заходів з фізкультурно-спортивної реабілітації.
Для забезпечення проведення належного відбору кандидатів на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб в районній державній адміністрації розпорядженням районної державної адміністрації від 10.10.2024 №70 «Про Комісію з відбору кандидатів на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» в районній державній адміністрації утворено зазначену Комісію та затверджено Положення про неї.
У звітному періоді відбулося 2 засідання Комісії з відбору кандидатів на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, з них 1 – організаційне, а за результатами другого засідання Комісії одну особу включено до кадрового резерву дя призначення на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб в Кельменецькій селищній раді.
Працівниками відділу надавалися консультації громадянам щодо надання статусів особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. З червня 2024 року опрацьовано 266 письмових звернень від осіб пільгової категорії.
Вшанування загиблих захисників України
За час, що минув, українці продемонстрували усьому світові приклади мужності, стійкості, сміливості та єдності перед жорстоким ворогом. Кожним днем життя під вільним українським небом ми завдячуємо нашим захисникам і захисницям.
У цій страшній війні Україна втрачає кращих своїх синів і дочок. Пам’ятаємо якою дорогою ціною ми виборюємо наше право-розмовляти українською мовою, підтримувати українські традиції наших предків, жити на свої українській землі.
Неодноразово Дністровською районною державною адміністрацією спільно з Дністровським РТЦК та СП вручалися посмертні нагороди сім’ям загиблих військовослужбовців – Захисникам Укарїни, які загинули, боронячи незалежність та територіальну цілісність нашої країни.
Немає таких слів подяки, якими б можна було висловити нашу вдячність тим українським воїнам, які ціною власного життя стримували наступ російських загарбників і захищали мирне європейське життя громадян нашої країни. Вони – справжні чоловіки, які гідно виконали свій громадянський обов’язок . Їхні імена навіки золотими буквами викарбувані у сторінках історії нашого краю зокрема та країни загалом. Вшановуючи пам’ять про загиблих захисників в населених пунктах району відкрито Алеї Слави.
с.Бурдюг Кельменецької територіальної громади
с.Оселівка Лівинецької територіальної громади
Рукшинська територіальна громада
с.Селище Сокирянської територіальної громади
Клішковецька територіальна громада
Вшанування героїв продовжується і в навчальних закладах району, де встановлюються меморіальні дошки.
Районною державною (військовою) адміністрацією організовувались зустрічі з родинами загиблих Захисників і Захисниць Дністровського району. Мета зустрічей – поінформувати про діючі програми підтримки рідних полеглих військових, їхні соціальні гарантії, інші права членів сімей військовослужбовців, які загинули, захищаючи Україну, обговорення проблемних питань, які виникають у рідних, та шляхи їх вирішення.
Крім того, у квітні 2024 року, у рамках роботи Координаційного центру пілтримки цивільного населення, відбулися благодійні зустрічі з дружинами загиблих Героїв Дністровського району з метою обговорення проблемних питань, надання їм соціальної та матеріальної підтримки.
Ми в невимовному боргу перед кожним полеглим захисником, перед кожною родиною, яка втратила рідну людину. Вічна пам'ять всім, хто загинув від рук російських окупантів!
Соціальний захист дітей
У звітному періоді проводилася робота, спрямована на виконання основних завдань щодо захисту прав дітей, реалізації права дитини на виховання у сімейному оточенні, профілактики дитячої бездоглядності та безпритульності.
Станом на 31.12.2024 в Дністровському районі проживає 27340 дітей.
Службою у справах дітей постійно здійснюється моніторинг щодо дітей, які залишаються без батьківського піклування, їх влаштування та своєчасного надання їм статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
У 2024 році 27 дітям району надано статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, з них 19 дітей – влаштовано під опіку (піклування) громадян, 2 – до прийомних сімей, 5 – тимчасово влаштовано до сімей родичів (знайомих), 1 дитина – перебуває в сім’ї патронатних вихователів.
Станом на 31.12.2024 року в Дністровському районі проживає 171 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, з них 143 дітей перебувають під опікою (піклуванням), 20 – в дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, 1 – навчається в професійно-технічному закладі на державному утриманні, 5 – тимчасово влаштовано в сім’ю родичів (знайомих), по 1 дитині перебуває в сім’ї патронатних вихователів та центрі соціально-психологічної реабілітації.
З метою забезпечення належних умов для зростання дітей в сімейному оточенні в Дністровському районі у 2024 році функціонувало 11 прийомних сімей, в тому числі 2 новостворені, в яких виховувалося 22 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 2 дитячих будинки сімейного типу, в яких проживало 13 дітей-вихованців. У звітному періоді до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу влаштовано 12 дітей, позбавлених батьківського піклування.
Сімейними формами виховання охоплено 98 % від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
У період дії воєнного стану службою у справах дітей щотижнево поновлювалася інформація щодо сімей з дітьми внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово прибули в громади району, прибуття в район дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та вибуття за межі району.
Станом на 31.12.2024 в Дністровському районі проживає 1479 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, 190 дітям встановлено статус дітей, постраждалих від воєнних дій та збройних конфліктів, з них 71 за 2024 рік.
Зібрано інформацію щодо дітей, які втратили батьків або одного з них внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. На території району проживає таких – 137 дітей.
В районі здійснювалися заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, виявлення дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, надання їм необхідної допомоги. На обліку служб у справах дітей перебуває 339 таких дітей з 171 сім’ї. Обстежувалися умови проживання дітей з даної категорії сімей. У ході інспектувань з батьками проводилися профілактичні бесіди стосовно відповідальності за неналежне виконання ними батьківських обов’язків, про догляд за дітьми, забезпечення дітей одягом по сезону, наголошувалося на участі батьків у навчально-виховному процесі.
З метою підтримки дітей, які потрапляють в складні життєві ситуації, їх тимчасового догляду та виховання спільно з територіальними громадами проводилась робота по створенню патронатних сімей. У 2024 році надавалися послуги патронату на території Хотинської, Сокирянської міських та Кельменецької селищної рад.
Службою у справах дітей забезпечувалося провадження діяльності з усиновлення дітей, а саме здійснювався облік дітей, які можуть бути усиновлені, та облік громадян, які бажають усиновити дітей. Протягом 2024 року проведено усиновлення 2 дітей з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На обліку кандидатів в усиновлювачі перебуває 10 сімей.
Постійно надавалась методична,консультативна допомога територіальним громадам в організації роботи місцевих органів опіки та піклування, встановлення статусу дітям, які залишаються без батьківського піклування, їх влаштування, надання соціальної допомоги та у вирішенні інших проблемних питань щодо захисту прав дітей.
Забезпечувалася робота Єдиної інформаційно-аналітичної системи «ДІТИ», до якої вносились дані про дітей найбільш вразливих категорій, сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
До пасхальних свят та Дня знань проводились благодійні акції для пільгових категорій дітей району. З нагоди Дня сім’ї, Дня захисту дітей, Дня усиновлення організовано участь делегацій району в заходах, що проводила служба у справах дітей облдержадміністрації.
З метою запобігання дитячій бездоглядності, охоплення всіх дітей шкільного віку навчанням, надання адресної допомоги дітям, які потребують особливої соціальної підтримки в районі проведено профілактичний захід «Урок», в рамках проведення якого надано гуманітарної, речової, продуктової допомоги 223 дітям.
Освіта, молодь та спорт
Мережа закладів загальної середньої освіти Дністровського району налічує 87 закладів середньої освіти, з них:
1 обласний комунальний навчальний заклад «Буковинський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою»;
15 опорних закладів;
1 вечірня школа при виправній колонії №67;
3 ліцеї – опорних заклади;
1 опорний ліцей з 2 філіями;
1 опорний ліцей з 3 філіями;
7 ліцеїв;
4 гімназії.
Крім того заклади:
дошкільної освіти – 42;
позашкільної освіти – 3;
професійної освіти – 1.
Станом на 01.01.2025 у закладах загальної середньої освіти комунальної власності 1853 педагогічних працівника та 14963 дітей здобувають освіту, з них: у початкових класах – 5134, 5-9 класах – 7309, 10-11 класах – 2520, інклюзивним навчанням у закладах загальної середньої освіти охоплено – 230 дітей.
Забезпечення належного харчування у навчальних закладах є важливою складовою освітнього процесу, сприяючи фізичному, психологічному та навчальному розвитку дітей. Реформа шкільного харчування, ініційована першою леді України Оленою ЗЕЛЕНСЬКОЮ - це щире бажання дати нашим дітям найкраще.
Згідно доручення заступника голови Чернівецької обласної державної адміністрації (началника Чернівецької обласної військової адміністрації) від 12.02.2024 № 7-Г «Про проведення моніторингу роботи харчоблоків закладів загальної середньої та дошкільної освіти області в умовах воєнного стану на 2024 рік» районною державною адміністрацією спільно з відділом державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Дністровського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області здійснено моніторинг роботи харчоблоків закладів загальної середньої та дошкільної освіти села Бабин, загальноосвітньої школі І-ІІ ступенів та дошкільного навчального закладу села Мошанець Кельменецької територіальної громади.
Перевірка проводилась на відповідність вимог законодавства у сфері безпечності харчових продуктів та санітарного законодавства.
Харчоблоки закладів освіти повинні дотримуватися усіх правил щодо безпеки та якості харчування. Це містить в собі додержання санітарних стандартів, гігієнічних норм, а також забезпечення раціонального харчування.
За результатами перевірки членами комісії проведено роз'яснювальну роботу та надано рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.
На території району діють – 4 дитячо-юнацькі спортивні школи та 4 центри творчості для дітей та юнацтва.
В дитячо-юнацьких спортивних школах діють спортивні секції з баскетболу, волейболу, футболу, вільної боротьби, веслування на байдарках та каное, художньої гімнастики.
Для відпочинку та зайнятості спортом в районі функціонують стадіони, майданчики з тренажерним обладнанням, спортивні зали та спортивні майданчики для воркауту.
В центрах творчості дітей та юнацтва працюють гуртки: науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого, фізкультурно-оздоровчого та художньо-естетичного напрямів.
Реалізації завдань національно-патріотичного виховання дітей та молоді, підготовка майбутніх захисників та захисниць державної незалежності та територіальної цілісності України, безперечно, сприяє всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»), саме тому посилений фокус уваги у 2024 році було зосереджено на її проведенні, зокрема – забезпечено підготовку та проведення районного етапу, що відбувся в смт Кельменці на базі Кельменецького ліцею – опорного закладу.
16 кращих роїв району демонстрували свою майстерність у конкурсах строю та маршової пісні «ВПОРЯД», творчо-мистецькому конкурсі «ВАТРА», інтелектуальному конкурсі «ВІДУН» та змагались у конкурсі «РЯТІВНИК» з надання домедичної допомоги з елементами рятувальних робіт.
Переможцем районного етапу став рій «Хотинські козаки» Хотинської територіальної громади.
Друге місце розділили рої: «Звитяга» Кельменецької та «Едельвейс» Рукшинської територіальних громад.
Третє місце посіли рої: «Вільні! Нескорені!» Клішковецької, «Козаки» Лівинецької та «Фортеця» Сокирянської територіальних громад.
Протягом квітня-травня 2024 року вперше відбулись Всеукраїнські змагання «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» серед учнів середніх загальних закладів освіти, який проводився за ініціативи Президента України Володимира Зеленського. 350 дітей з десяти територіальних громад району змагалися за вихід до обласного етапу з наступних видів спорту: баскетбол, волейбол, футзал, спортивне орієнтування та черліденг.
Охорона здоров’я
Одним з ключових завдань в діяльності органів державної та місцевої влади під час воєнного стану було і є забезпечення сталого функціонування системи охорони здоров’я та задоволення медичних потреб населення. Це необхідна умова для збереження та покращення тривалості і якості життя населення країни, адже загальновідомо, що здорова нація і людський капітал є основою існування та розвитку будь-якої держави.
Мережа закладів охорони здоров’я налічує 3 багатопрофільні лікарні, 5 центрів первинної медико-санітарної допомоги, 1 міську поліклініку, 53 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 40 фельдшерсько-акушерських пунктів.
З метою формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я за ініціативи та сприяння районної державної адміністрації в Дністровському районі, Міністерством охорони здоров’я, як виняток, визначено 2 кластерні заклади охорони здоров’я: комунальне некомерційне підприємство «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради та комунальне некомерційне підприємство «Сокирянська багатопрофільна лікарня» Сокирянської міської ради.
Районною державною (військовою) адміністрацією погоджено і затверджено плани розвитку всіх багатопрофільних лікарень на період до 2026 року.
За сприяння районної державної (військової) адміністрації Комунальне некомерційне підприємство «Кельменецька багатопрофільна лікарня» Кельменецької селищної ради отримало чергову гуманітарну допомогу від благодійного фонду «Об’єднані перемагати», зокрема, сучасні багатофункціональні ліжка, які забезпечать комфорт пацієнтам, електричні плити, які дозволять готувати здорову їжу, електрокардіограф та інші життєво необхідні медичні прилади, ліки та продукти харчування.
Крім того, за сприяння районної державної (військової) адміністрації благодійним фондом «Об’єднані перемагати» надано гуманітарну допомогу і Комунальному некомерційному підприємству «Хотинська багатопрофільна лікарня» Хотинської міської ради», а саме медичні халати, медикаменти та інший медичний інвентар.
У березні 2024 року на базі Хотинської міської ради відбувся форум з питань організації надання медичних послуг у закладах охорони здоров’я Дністровського району.
На форумі особлива увага зверталася на пріоритетні напрямки роботи закладів охорони здоров’я та аптек в умовах воєнного стану, надання медичних послуг, проблемні питання пільгової категорії громадян у громадах та про роботу з урядовою програмою «Доступні ліки».
У Дністровському районі зареєстровано 17 аптечних закладів (46 місць відпуску рецептів), з них 12 працюють відповідно угоди за програмою «Доступні ліки».
В серпні до реєстру лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації внесли шість препаратів морфіну в таблетках для паліативних пацієнтів. За програмою «Доступні ліки» в розділах «Опіоїдні анальгетики», «Наркотичні та психотропні лікарські засоби» на пільгових умовах в Дністровському районі надають послуги дві аптеки – ТОВ «Да Сігна Чернівці» Аптека №33 смт Кельменці та КНП «Центральна районна аптека №28» м. Сокиряни.
Організаційні аспекти діяльності районної державної адміністрації.
Діяльність районної державної адміністрації здійснювалась за річним та квартальними планами роботи. Найбільш важливі питання розглядалися нарадах, засіданнях консультативно – дорадчих органів.
Згідно плану роботи районної державної адміністрації, проводилися щотижневі апаратні наради за участю керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, наради з керівниками правоохоронних органів, за результатами яких надавались відповідні доручення та проводився постійний контроль за їх виконанням.
За звітний період прийнято 143 розпорядження районної державної адміністрації, видано 248 наказів апарату районної державної адміністрації, з них 98 розпоряджень і 7 наказів – з основної діяльності, 45 розпоряджень і 241 наказ — з питань управління персоналом.
Відповідно до Закону України від 12.05.2022 №2259-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» конкурси на заміщення вакантних посад державної служби у період дії воєнного стану скасовані, а прийняття на державну службу здійснюється без конкурсного відбору. Протягом 2024 року на посади державної служби категорії «В» в районну державну адміністрацію прийнято 10 осіб, звільнено 3 особи категорії «Б» та 5 – категорії «В».
Відповідно до статті 44 Закону України «Про державну службу», Типового порядку проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року № 640, в листопаді 2024 року проведено оцінювання службової діяльності державних службовців районної державної адміністрації, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В».
Здійснювалася робота щодо ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів в районній державній адміністрації.
Надавалася правова допомога в оформленні документів з питань, що належать до компетенції райдержадміністрації. Забезпечено взаємодію з органами прокуратури, поліції, юстиції, суду та іншими державними установами.
Спостережна комісія
В районній державній адміністрації діє спостережна комісія. Впродовж 2024 року організація роботи комісії здійснювалася відповідно до затвердженого плану роботи спостережної комісії райдержадміністрації на 2024 рік, враховуючи клопотання ДУ «Сокирянська виправна колонія (№ 67)». Однією з основних форм роботи спостережної комісії залишаються засідання, в підсумку яких виносяться відповідні рішення.
Протягом звітного періоду проведено 10 засідань, на яких розглянуто 53 питання, з них 37 – щодо можливості умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, 10 – щодо заміни невідбутої частини покарання більш м’яким, 1 - щодо можливості помилування та 3 – переведення до дільниці посиленого контролю для подальшого відбування покарання та низку питань загальної діяльності спостережної комісії. За результатам розгляду прийнято відповідні рішення.
Всі засідання проведено безпосередньо на базі ДУ «Сокирянська виправна колонія».
Звернення громадян та доступ до публічної інформації
Одним із основних завдань у роботі райдержадміністрації є створення належних умов в реалізації забезпечення права громадян на звернення до органів виконавчої влади. Протягом 2024 року в Дністровській районній державній адміністрації проводилась робота щодо безумовного виконання вимог Закону України «Про звернення громадян», Указу Президента України від 07 лютого 2008 року №109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування». Вживаються необхідні організаційні заходи щодо забезпечення належного рівня роботи із зверненнями громадян відповідно до вимог, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2009 року № 630 «Про затвердження Методики оцінювання рівня організації роботи із зверненнями громадян в органах виконавчої влади».
Відповідно до затвердженого графіку особистий прийом громадян здійснюється головою районної державної адміністрації (начальником районної військової адміністрації), його першим заступником та заступником щоденно, що дає можливість людям звертатися до керівництва району з метою вирішення проблемних питань у зручний для них день і час.
В 2024 році на особистому прийомі в керівництва районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) побувало 12 жителів нашого району (в 2023 році – 48).
За результатами розгляду звернень громадян, які побували на особистому прийомі: 2 – задоволено, 3 – роз’яснено порядок вирішення питань, 7 – переадресовано за належністю.
За звітний період до районної державної адміністрації (районної військової адміністрації) надійшло 447 письмових звернень (за 2023 рік – 587), з них через вищестоящі органи отримано 389 звернень (проти 547 в 2023 році). З отриманих звернень 30 – задоволено, 26 – відмовлено, 163 – роз’яснено порядок вирішення питань, 228 – переадресовано за належністю.
Всього за 2024 рік розглянуто 459 звернень (в 2023 – 635 ), з них: по питаннях соціального захисту –169 ( за аналогічний період минулого року – 290), комунального господарства – 119 (за аналогічний період минулого року – 174), аграрної політики і земельних відносин – 15 (за аналогічний період минулого року – 23 ) .
Якщо на початку року (січень-лютий) переважали звернення, які стосувалися відключень електроенергії, дотримання графіків відключень, тривалої відсутності електропостачання, то в подальшому найбільше надходило звернень щодо дотримання строків виплати різного виду соціальних допомог (допомога ВПО, малозабезпеченим сім’ям, багатодітним сім’ям), надання гуманітарної допомоги (продуктів харчування, засобів гігієни тощо), виконання Закону України «Про засудження комуністичної та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» в часині перейменування вулиць, провулків, площ.
Інформація про роботу зі зверненнями громадян постійно оновлювалася і оприлюднювалася на вебсайті районної державної адміністрації (районної військової адміністрації).
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» за 2024 рік забезпечено розгляд 8 запитів на публічну інформацію до районної державної адміністрації (районної військової адміністрації), 4 з яких надійшло від фізичних осіб, 4 — від юридичних.
Запитувачі просили надати інформацію щодо:
- діючих в районі благодійних організацій, які надають допомогу ВПО та громадянам, які потерпіли внаслідок російської агресії;
- кадрових призначень в РВА;
- порядку роботи Гарячої лінії або загальної телефонної лінії для дзвінків громадян в умовах відключення енергопостачання;
- надання відомостей з архівних документів, які перебувають на зберіганні в архівному відділі РВА;
- кількості військовозобов’язаних та заброньованих працівників РВА;
- виконання заходів із протидії торгівлі людьми.
Всі запити щодо надання публічної інформації розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.
Взаємодія з органами місцевого самоврядування
Районною державною адміністрацією налагоджена взаємодія з районною радою та переважною більшістю територіальних громад району. При потребі надається необхідна методична допомога з правових, організаційних, кадрових питань.
Відповідно до п.2 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 (зі змінами) районна державна адміністрація контролює здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади виконавчими комітетами Хотинської, Сокирянської, Новодністровської міських, Кельменецької селищної, Вашковецької, Клішковецької, Лівинецької, Мамалигівської, Недобоївської, Рукшинської сільських рад.
Згідно затвердженого Плану проведення перевірок за здійсненням органами місцевого самоврядування Дністровського району делегованих повноважень органів виконавчої влади у 2024 році працівниками районної державної (військової) адміністрації проведено зазначені перевірки у Кельменецькій селищній раді – щодо здійснення повноважень у сфері соціального захисту населення, Вашковецькій, Недобоївській сільських радах – у сфері бюджету, фінансів і цін, Рукшинській сільській раді щодо організації та забезпечення цивільного захисту, Лівинецькій сільській раді – у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв’язку.
За результатами перевірок підготовлено довідки та надано ряд рекомендацій виконкомам щодо покращення роботи в тій чи іншій сфері.
На виконання законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідно до планів роботи райдержадміністрації, керівництво і начальники структурних підрозділів райдержадміністрації брали участь у роботі засідань сесій, постійних комісій районної ради. Працівники райдержадміністрації готували і вносили на розгляд сесій районної ради важливі питання, які забезпечували сталий соціально-економічний розвитку району.
Неодноразово керівництвом районної державної (військової) адміністрації проводилися виїзди в територіальні громади та робочі зустрічі з головами ОТГ.
Районною державною (військовою) адміністрацією забезпечено організацію участі голів районної ради, територіальних громад району в засіданнях Конгресу регіональних та місцевих влад при Президентові України, які проходили в режимі онлайн.
Проведена значна робота щодо передачі з державної в комунальну власність автомобілів, що перебувають на балансі райдержадміністрації і не використовуються. В березні 2024 року передано автомобіль Недобоївській громаді, розпочато процес передачі авто для Вашковецької та Хотинської територіальних громад.
Місцеві територіальні громади активно долучалися та всебічно сприяли у питаннях допомоги Збройним Силам України.
Співробітництво з громадськими та церковними організаціями
Дністровська районна державна адміністрація співпрацює з громадськими
організаціями. Значну різнобічну допомогу надали:
Благодійна організація "БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД "ОБ'ЄДНАНІ ПЕРЕМАГАТИ";
Благодійна організація «ДВІ ФОРТЕЦІ»;
Благодійна організація «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ФРЕЙБРО»;
Благодійна організація «Українська Громада Ломбардії «ДОБРІ СЕРЦЯ»;
Громадська організація «Захисників України, військовослужбовців, ветеранів війни, військових волонтерів та капеланів»;
Громадська організація «Бесарабська берегиня»
Громадська спілка «СПОРТИВНО-ОЗДОРОВЧИЙ ТАБІР «ТВІЙ ТАБІР»;
Буковинська Конференція Церкви адвентистів Сьомого Дня в Україні.
Меморандуми
Протягом 2024 року Дністровською районною державною адміністрацією укладено ряд меморандумів.
Зокрема, між Дністровською районною військовою адміністрацією та Благодійним фондом «Об’єднані перемагати» укладено меморандум про співпрацю.
Цей документ сприятиме консолідації та координації дій сторін-підписантів щодо реалізації спільних проєктів у сфері соціального захисту населення та соціалізації внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Дністровському районі.
Конструктивний діалог, що відбувся під час зустрічі, дає впевненість, що це партнерство буде успішним і в майбутньому принесе вагомі результати, які позитивно вплинуть на життя переселенців та соціально незахищених верств населення району.
Укладено меморандум про співробітництво та організацію взаємовідносин між районною державною адміністрацією та громадською спілкою «Спортивно-оздоровчий табір «ТВІЙ ТАБІР» (SPORTS-HEALTH CAMP «YOUR CAMP»).
Під час зустрічі досягнуто домовленості про подальшу співпрацю та координацію зусиль щодо оздоровлення та відпочинку дітей військовослужбовців, що загинули, захищаючи Україну, чи отримали поранення, чи зникли безвісти, чи перебували в полоні та дітей із сімей соціально-незахищеної категорії громадян району.
Підписано меморандум про співпрацю між Дністровською районною військовою адміністрацією та благодійною організацією «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ФРЕЙБРО».
Головною метою меморандуму є консолідація спільних зусиль, спрямованих у проведенні заходів з реалізації програм та проєктів у сфері соціального захисту населення Дністровського району та надання соціальної допомоги.
Архівна справа
Станом на 01 січня 2025 року в архівосховищах архівного відділу райдержадміністрації всього в наявності 406 фондів, 92666 справ постійного терміну зберігання, з них 20951 справа періоду незалежності.
За звітний період 2024 року на державне зберігання архівним відділом адміністрації прийнято 939 одиниць зберігання управлінської документації згідно з описами, які погоджені з експертно-перевірною комісією Державного архіву Чернівецької області.
Працівниками архівного відділу районної державної адміністрації проводилася експертиза цінності документів 1498 справ, в тому числі 1379 справ постійного зберігання, спільно із представниками юридичних осіб-джерел комплектування архіву 119 справ з кадрових питань упорядковано власними силами установ за методичними та практичним супроводом працівників архівного відділу. Відповідно складено 15 описів справ постійного зберігання, 4 описи з кадрових питань (особового складу) та 7 актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду на 3302 справи.
Відповідно до Програми здійснення контролю за наявністю, станом і рухом документів Національного архівного фонду на 2020 - 2024 роки в Чернівецькій області протягом 2024 року було здійснено перевірку наявності та фізичного стану документів 27 фондів (за планом), наявність всього 2633 одиниць зберігання.
За звітний період працівниками архівного відділу Дністровської районної державної адміністрації опрацьовано 1492 звернення та запитів громадян, що на 188 більше, ніж у 2023 році, в тому числі 5 запитів фізичних осіб іноземних держав. На особистому прийомі прийнято 940 звернень громадян. З них 1185 запитів майнового характеру, 283 – соціально-правового характеру, із них 207 – про підтвердження трудового стажу. Видано всього 1702 архівних довідки та витяги, що на 278 більше, ніж за аналогічний період в минулому році.
Запитів на платній основі немає. Основна тематика запитів про виділення, надання та приватизацію земельних ділянок, підтвердження трудового стажу роботи в колгоспах, зарахування певних років до трудового стажу, прийняття та звільнення з колгоспу, реформування колгоспів у селянські спілки, у ТзОВ, присвоєння або перейменування назв вулиць та інше.
За звітний період проводилося оцифрування описів, переведення в електронний вигляд описів справ на документи Національного архівного фонду. Оцифровано 494 описи на 55598 одиниць зберігання.
Протягом 2024 року проведено 5 тематичних перевірок роботи відомчих архівних підрозділів, зокрема фінансового відділу Хотинської міської ради, Вороновицького, Коновського, Ленковецького та Новоселицького старостинських округів Кельменецької селищної ради, 2 семінари-навчання з працівниками Кельменецької селищної ради, діловодами та головними спеціалістами старостинських округів Кельменецької селищної ради, які відповідальні за ведення діловодства, архівні підрозділи установи та збереження документів Національного архівного фонду.
В часи жорстокої російсько-української війни, як ніколи є актуальним виховання підростаючого покоління, донесення правдивої інформації про нашу історію, про споконвічну боротьбу за свободу та незалежність, про пережиті жахіття Голодоморів, репресії. З цією метою працівниками архівного відділу райдержадміністрації для учнів Кельменецького ліцею, Сокирянського ліцею №1 та студентів Сокирянського профліцею організовано та проведено 3 виставки документів до роковин вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. та штучних голодів 1921-1923, 1946 –1947 років, а також виставки
архівних документів про повстання буковинських українців, боротьбу за незалежність та проголошення української державності на Буковині 30 червня 1941 року.
Інформаційна діяльність
У 2024 році в інформаційній діяльності районної військової адміністрації основними пріоритетами стали забезпечення оперативного інформування, протидія дезінформації, підтримка морального духу громадян району та їх залучення до вирішення спільних викликів. Здійснювалося оперативне інформування громадян в рамках якого на офіційному вебсайті райдержадміністрації (https://dnistrovska-rda.gov.ua/), у соціальних мережах (Телеграм, Фейсбук, Інстаграм):
– щоденно поповнювалася стрічка новин інформаціями про діяльність керівництва виконавчої гілки влади, інформаційно-довідковими та роз’яснювальними матеріалами від територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, практично кожне інформаційне повідомлення доповнене фото- та відеоматеріалами;
– проведено інформаційні кампанії, спрямовані на висвітлення героїзму захисників України, популяризацію волонтерського руху, а також успіхів у відновленні життєдіяльності громади;
– наповнювалися рубрики «Герої Дністровського району, які отримали відзнаки Президента України Володимира Зеленського», «Дайджест грантових можливостей», «Як звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», «Громадянам», «Спостережна комісія», «Туризм» тощо;
– вжито заходів для моніторингу та спростування фейків.
В умовах війни ці канали стали основними інструментами швидкого поширення інформації.
У 2024 році на офіційному вебсайті, офіційних сторінках райдержадміністрації у соціальних мережах (Телеграм, Фейсбук, Інстаграм) розміщено 9752 інформаційних повідомлень, це на 1995 повідомлень більше, ніж у 2023 році;
Розміщувалися сюжети соціальної реклами на біл-бордах Дністровського району.
Підсумовуючи роботу райдержадміністрації в минулому році, варто зазначити, що з метою належної організації цивільного захисту населення в умовах воєнного стану та сталого соціально-економічного розвитку району, забезпечення належної співпраці та оперативного вирішення актуальних для громад району питань, Дністровська районна державна (військова) адміністрація, в межах повноважень визначених чинним законодавством, сприятиме подальшому вдосконаленню системи співпраці з керівниками територіальних громад, представниками силових структур, народними депутатами, депутатами обласної та районної рад, представниками громадянського суспільства та волонтерами.
Завдяки злагодженій взаємодії всіх структур організовано та забезпечено стабільність всіх систем життєдіяльності та обороноздатності району. Дністровська районна державна (військова) адміністрація продовжує працювати на благо району та долати нові проблеми та перешкоди, задля кращого життя та Перемоги.
Пріоритетними напрямками подальшої діяльності залишаються:
- підвищення обороноздатності;
- покращення безпекової ситуації;
- забезпечення, у межах своїх повноважень, захисту прав і законних
інтересів громадян України, фізичних та юридичних осіб.
Райдержадміністрація і надалі буде спрямовувати свої зусилля на забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку району, залучення інвестиційних ресурсів в різні галузі економіки, вирішення актуальних проблем населення.