Сила держави – у єдності та взаємній допомозі

Дата: 09.10.2023 10:35

Сила держави – у єдності та взаємній допомозі. Дбати про Україну – це дбати й одне про одного, і про тих, хто поруч, про тих, кому складно. І надзвичайно важливо, що наші міста й села, наші громади, наші люди відчувають це та зберігають єдність. Пліч-о-пліч ми пройдемо час війни та захистимо Україну й наших людей.

Цього тижня свій день відзначають міста з географічно різних частин України, але однієї вільної України, яка ніколи не втратить свого козацького характеру та європейського духу. Не втратить, бо ми разом, у єдності, допомагаючи одне одному, боремося за свою незалежну державу.

Запоріжжя й Чернівці, Умань і Путивль… Лутугине, яке ми обовʼязково звільнимо від окупанта. Буде той час, коли ми зможемо просто привітати вас із вашим днем, повернувши Україні безпеку та гарантувавши спокій. Разом захищаємо Україну! Разом захистимо!

____

The strength of the state lies in unity and mutual assistance. Taking care of Ukraine means taking care of each other, of those who are close to us, of those who are struggling. And it is extremely important that our cities and villages, our communities, our people feel this and remain united. Side by side, we will get through the war and protect Ukraine and our people.

This week, cities from geographically different parts of Ukraine celebrate their Day, but they are one free Ukraine that will never lose its Cossack character and European spirit. It will never lose it because we are fighting for our independent state together, in unity and helping each other.

Zaporizhzhia and Chernivtsi, Uman and Putyvl... Lutuhyne, which we will definitely liberate from the occupier. There will come a time when we will be able to simply congratulate you on your Day, having returned security to Ukraine and guaranteed peace. Together we are defending Ukraine! And we will defend it together!

Photo: Elena Tita