Дата: 18.10.2023 09:09

Володимир Зеленський

Запоріжжя. Ракетні удари терористів по місту, по інфраструктурі, житловому будинку – звичайній п’ятиповерхівці. Зруйновано 8 квартир. Є поранені та загиблі. Під завалами можуть бути люди. Тривають аварійно-рятувальні роботи. Мої співчуття всім, чиї рідні й близькі загинули через російський терор.

Держава-зло продовжує свою тактику війни із цивільними, свій терор. Я дякую всім, хто не залишається байдужим і допомагає нам його долати. Зробимо все, щоб держава-терорист понесла справедливу відповідальність. Російський терор має програти.

____

Zaporizhzhia. Terrorists' missile attacks on the city, on the infrastructure, on a residential building - an ordinary five-storey building. Eight apartments were destroyed. There are wounded and dead. There may be people under the rubble. Emergency rescue operations are ongoing. My condolences to all those whose relatives and friends were killed by Russian terror.

The evil state continues its tactics of war against civilians, its terror. I thank everyone who does not remain indifferent and helps us overcome it. We will do everything to bring the terrorist state to justice. Russian terror must be defeated.