Чи передбачений штраф за несвоєчасне оформлення ID-картки

Дата: 17.11.2023 11:00

❓Чи передбачений штраф за несвоєчасне оформлення ID-картки?

«Чи передбачені адміністративні стягнення за несвоєчасне оформлення першого паспорта громадянина України у вигляді ID-картки?», – з таким запитанням на «Гарячу лінію» УДМС у Чернівецькій області звернулася мати 14-річного підлітка.

📝Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 21. Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»:

📌 Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

📌Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України.

👆Водночас згідно вимог ст. 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»:

Проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання –тягнуть за собою попередження.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на поточну дату: 17-51 грн.).

❗Таким чином, закон зобов’язує отримувати паспорт громадянина України при досягненні особою 14 років. 👉Адже це не право чи бажання людини (як у випадках, коли йдеться про оформлення закордонного паспорта), а прямий обов’язок кожного нашого громадянина.

➡️Водночас в умовах воєнного стану чимало підлітків, які на момент досягнення 14-річного віку опинилися за кордоном, не завжди мають можливість оформити перший український паспорт.

☝️Нагадаємо, консульські установи України за кордоном таку адміністративну послугу не надають.