Дністровська районна військова адміністрація
Чернівецька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Безбар’єрність в дії: Люди з досвідом війни і суспільство

Дата: 11.06.2025 10:00
Кількість переглядів: 16

Фото без опису

Люди, які пройшли війну чи полон, мимоволі несуть в мирне життя свій  травматичний досвід. Пережите на війні в драматичний спосіб змінює людину та неминуче залишає свій відбиток. Однак кожен з наших захисників та співвітчизників з окупованих територій має беззаперечне право на повагу з боку суспільства, сприятливі умови для відновлення й нове цивільне життя.

Багатьом з них можуть бути притаманні замкнутість, депресія, бажання закритися від всіх, ізолювати себе. Люди з бойовим досвідом можуть вважати, що тільки ті, хто пройшли через бойові дії, здатні їх зрозуміти. Проте дуже важливо не поширювати міфи про те, що всі учасники війни –  «неврівноважені», «з ПТСР» тощо. З війни дійсно важко повернутись з незміненою свідомістю, проте це ще не означає, що в усіх обов’язково має бути посттравматичний стресовий розлад.

Немає універсальної формули, як допомогти колишнім військовим, військовополоненим чи внутрішньо переміщеним особам повернутися до цивільного життя: хтось хоче побути певний час наодинці, відпочити та подумати; комусь важливо спілкуватися і діяти. Однак кожному потрібно дати можність відновитися тим шляхом, який він бачить для себе найкращим.

Війна в Україні, як не прикро, істотно збільшила кількість людей з інвалідністю: у нас помітно додалося співвітчизників з ампутованими кінцівками, важкими контузіями, порушеннями слуху і зору тощо. Й прямий обов’язок держави – облаштувати для кожного з них зручний безбар’єрний простір, забезпечити належні умови для повноцінного життя, мотивувати до активності.

Підрозділи УДМС у Чернівецькій області, які мають високий поріг входу, облаштовані падусами, адміністративні приміщення мають також кнопки виклику, дошки Брайля, місця для паркування для відвідувачів з особливими       потребами тощо.

Проте безбар’єрність для людей з інвалідністю внаслідок війни вочевидь починається не з цього, чи точніше – не тільки з цього, а щонайперше – з уміння оточуючих відкласти вбік власні амбіції, забути про байдужість, зосередженість на собі, подолати певну внутрішню глухоту, набратися поваги та терпіння до тих, хто пройшов персональне пекло й не множити своїми словами чи діями чужий біль.

Більше інформації у «Довіднику безбар’єрності»,  у розділі «Людина з досвідом війни і суспільство» доступно за посиланням: https://lnk.ua/b1V9j9KNg .

Управління ДМС у

Чернівецькій області 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь