Дністровська районна військова адміністрація
Чернівецька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ТРУДОВИЙ ДОГОВІР – ГАРАНТІЯ ЗАДЕКЛАРОВАНОЇ ПРАЦІ

Дата: 13.12.2023 16:00
Кількість переглядів: 192

Фото без описуФото без опису

ТРУДОВИЙ ДОГОВІР – ГАРАНТІЯ ЗАДЕКЛАРОВАНОЇ ПРАЦІ

Що таке трудовий договір?

Трудовий договір – це документ, який регулює відносини між працівником і роботодавцем.

Він визначає права і обов’язки обох сторін, умови праці, заробітну плату, термін дії, порядок зміни і розірвання. Трудовий договір може бути укладений у письмовій формі і підписаний обома сторонами, або оформлений шляхом видання наказу про прийняття працівника на роботу. Трудовий договір може бути строковим або безстроковим, з повним або неповним робочим часом, основним або за сумісництвом залежно від характеру роботи і бажання сторін.

Як відбувається укладення трудового договору?

Працівник має написати заяву про прийняття на роботу, надати паспорт, копію ідентифікаційного номера, за потреби – документи про освіту або інші документи.

Роботодавець видає наказ про прийняття працівника на роботу, ознайомлює з ним працівника, направляє повідомлення про факт працевлаштування до територіального органу Державної податкової служби.

Що втрачає людина, працюючи без трудового договору?

Якщо працівник працює без трудового договору, він не може розраховувати на гідну оплату праці й дотримання режиму роботи; гарантовані оплачувані відпустки, лікарняні, компенсацію у разі нещасного випадку тощо. Працівник також не має захисту від свавільного звільнення, зниження зарплати, перевантаження роботою.

Не дайте себе обдурити роботодавцям, які пропонують працювати без трудового договору, із зарплатою «в конверті», або за цивільно-правовими договорами. Не погоджуйтеся на незадекларовану працю, бо ви втрачаєте свої права і можливості.

Що робити, аби роботодавець задекларував вашу працю?

Вимагати, аби з вами було укладено трудовий договір відповідно до чинного законодавства про працю. Якщо роботодавець відмовляється, можна подати позовну заяву до суду або пошукати іншу роботу, де будете мати задекларовані трудові відносини та соціальні гарантії. Можна скористатися послугами регіональних центрів зайнятості, або інших ресурсів для пошуку роботи. Також можна звернутися до Держпраці за консультацією. Контактну інформацію можна знайти за посиланням: https://dsp.gov.ua/kontakty-dlia-konsultatsii.../.

Що робити, якщо роботодавець не виконує умови укладеного трудового договору?

Якщо роботодавець не виконує умови трудового договору, можна зробити наступне:

-звернутися до роботодавця з письмовою вимогою про усунення порушень і виконання умов трудового договору, а також можна звернутися до профспілкового органу, якщо працівник є членом профспілкової організації, за допомогою і підтримкою;

- звернутися з письмовою скаргою до територіального органу Держпраці України за консультацією та допомогою;

- звернутися до суду з позовом про встановлення факту порушень роботодавцем умов трудового договору, відновлення порушених прав і вимоги компенсації моральної та матеріальної шкоди.

Роз’яснення оприлюднено у рамках інформаційної кампанії Держпраці – “Трудовий договір: Твій пасок безпеки у світі праці”, (трудовий договір не гарантує працівникові, що його права не будуть порушені, він дає можливість їх захистити).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь