22 січня національний природний парк «Хотинський» відзначає свій 14-й день народження
22 січня національний природний парк «Хотинський» відзначає свій 14-й день народження
22 січня 2010 року, згідно указу Президента України Віктора Ющенка, з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів в басейні річки Дністер, був створений національний природний парк «Хотинський». Щоб ця визначальна подія сталася, відомими науковцями було пророблено чимало роботи: досліджено території майбутнього парку та написано наукове обґрунтування. Отже, до території НПП «Хотинський» увійшли 9446,1 га земель державної власності в межах Дністровського району (на той час Хотинського, Кельменецького та Сокирянського районів) Чернівецької області. Більша частина парку (близько 60%) – водне плесо Дністровського водосховища, а решта – мальовничі скелі та вкриті лісами крутосхили каньйону. Вздовж Дністра парк витягнувся на вражаючі майже 180 кілометрів. Природа цієї місцевості неймовірно різноманітна: букові та ацидофільні дубові ліси, острови посеред ріки, могутні скельні утворення Прут-Дністровських Товтр, рідкісна флора і фауна, та просто фантастичні краєвиди – справжня мрія художника чи фотографа-пейзажиста.
Але процес створення такої масштабної установи зовсім не простий і швидкий – адміністрація Парку запрацювала майже через рік, восени 2011 року. Спочатку власного приміщення не було і працівники мусили тіснитися в одній кімнаті та працювати по черзі за одним комп’ютером. За кілька місяців Парку виділили приміщення в одній із найгарніших історичних будівель Хотина – віллі адвоката Чернеску. З часом в ній був здійснений капітальний ремонт та замінено протікаючий дах. На сьогодні тут розміщується адміністрація, фінансово-економічний відділ, відділи науково-дослідної і еколого-освітньої роботи, господарського забезпечення, сектор збереження та відтворення природних комплексів, а для відвідувачів представлено різноманітні стенди, колекції та акваріумна експозиція.
Основні напрямки діяльності НПП «Хотинський»
Природоохоронна. В структурі Парку функціонує відділ державної охорони, метою якого є охорона природних комплексів та об’єктів на території установи. Постійно проводяться перевірки на предмет дотримання природоохоронного законодавства та виявлення його порушень, ведеться боротьба з браконьєрством на воді і суші та незаконними рубками. Також природоохоронці в зимовий період здійснюють підгодівлю диких тварин, а в період нересту встановлюють нерестові гнізда.
Науково-дослідна. Працівники відділу займаються дослідженням природних екосистем і щороку видають Літопис природи – звіт проведених досліджень та роботи установи в цілому. Також науковці на основі власних досліджень публікують наукові матеріали та беруть участь в конференціях, у тому числі в міжнародних.
Еколого-освітня. Екоосвітяни Парку займаються поширенням екологічних знань серед населення краю, проведенням уроків, круглих столів, майстер-класів та інших заходів. Проводяться різноманітні акції та конкурси. Постійно здійснюється інформаційне наповнення сторінок установи в соцмережах та YouTube-каналі, надсилаються статті в друковані видання, даються інтерв’ю для радіо і телебачення. На території НПП «Хотинський» функціонують 4 екостежки та 3 туристичних маршрути, якими проводяться екскурсії для школярів та дорослих відвідувачів.
Рекреаційна. Вздовж всієї території НПП постійно здійснюються роботи з покращення рекреаційної інфраструктури. Ремонтуються вже існуючі та зводяться нові об’єкти, такі як паркувальні майданчики, бесідки, альтанки, причали тощо. Все це необхідно для комфортного і безпечного відпочину місцевого населення та гостей Парку. Отримані за надання послуг кошти залучаються для подальшого розвитку установи.
Плани на майбутнє
За 14 років існування національний природний парк «Хотинський» має чимало досягнень, їх можна довго перераховувати. Але все найкраще ще попереду: розширення території, розвиток інфраструктури та туризму, будівництво нових об’єктів, наукові відкриття…
В 2022 році Україну сколихнув жахливий повномасштабний напад росії. Чимало працівників Парку зі зброєю в руках вирушили захищати Батьківщину. Всіляко підтримуємо наших воїнів, віримо у перемогу та світле майбутнє. Слава ЗСУ! Слава Україні!